Gümüş, çok eski çağlardan beri değerli bir metal olarak bilinmekte, süs eşyası ve takı yapımında kullanılmaktadır. Ancak gümüşün tek kullanım alanı bu değildir. Gümüş, neredeyse bilinen tüm mikropları öldürebilen ve bunu yaparken de normal insan dokusuna zarar vermeyen yegane metaldir.

   Gümüş, çok eski çağlardan beri değerli bir metal olarak bilinmekte, süs eşyası ve takı yapımında kullanılmaktadır. Ancak gümüşün tek kullanım alanı bu değildir. Gümüş, neredeyse bilinen tüm mikropları öldürebilen ve bunu yaparken de normal insan dokusuna zarar vermeyen yegane metaldir. Gümüşün mikroplar üzerindeki bu yıkıcı etkisi çok uzun yıllardır, Sümer uygarlığı zamanından beridir bilinmektedir. Öyle ki, Sümer'ler şehirlerine su taşıdıkları boru sistemini gümüşten yaparak, suyun şehre ulaşıncaya kadar kirlenmesini engellemişlerdir. Ünlü Türk hekimi İbni Sina da gümüşün mikrop öldürücü etkisini fark etmiş ve bunu kötü ağız kokusunu gidermek için hastalarında kullanmıştır. Yine eski batıda insanlar, süt kaplarının içerisine gümüş para attıklarında bu sütlerin daha uzun süre bozulmadan saklanabildiğini fark etmişlerdir. Modern tıp dünyasına bakacak olursak, gümüş içeren kremlerin mikroplara karşı yüzeysel cilt yaralarında ve yanıklarda kullanıldığını görebiliriz. Peki nedir gümüşü bu denli ölümcül kılan? Saf gümüş metali üzerinde bulunan gümüş atomları, kendiliğinden metalden ayrılarak ortama dağılmakta, karşılaştıkları bakteri mantar veya virüs gibi mikropların hayati noktalarına yerleşerek, onların işlev görmesini engellemektedir. Sonuçta bu mikroplar ya çoğalamamakta ya da artık yaşayamamaktadırlar. Gümüşün bir diğer yegane özelliği ise, tüm bunları yaparken, bunu kullanan kişinin kendi hücrelerine ve dokularına zarar vermemesidir. Gümüş dışında bilinen hiçbir metal bu özeliklerin hepsine birden sahip değildir. 

   Diğer taraftan, gelişmekte olan tıp bilgisine bağlı olarak, insan vücudunda kullanılmak üzere yeni metal (titanyum) parçalar yapılmaktadır. Halk arasında "platin" olarak bilinen bu implantlar vücuda sonradan takıldığı için, yani insan vücudunun kendi yapısından farklı  malzemelerden yapıldıkları için bazı sorunları da beraberinde getirmektedirler. Bu sorunlardan bir tanesi de bu malzemelerin, yani "platin"lerin mikrop kapma ihtimalidir.  

    İşte tüm bu noktalar dikkate alınıp tekrar düşünülürse, insan vücuduna takılan bir implantın (platin) gümüşle kaplanması durumunda artık mikrop kapmayacağı kolaylıkla anlaşılabilir.

Peki bu mümkün müdür? Son zamanlarda gümüş kaplı "platin"ler geliştirilmiştir ve ameliyatlarda kullanılmaya başlanılmıştır. İlk defa Türk doktorları tarafından, Türkiye'de başlatılan bu uygulamada henüz hiçbir enfeksiyona (iltihabi duruma) rastlanılmamıştır. Diğer bir değişle, henüz hiç bir hastada mikrop tespit edilmemiştir. Tüm bu sonuçlar, gümüş kaplı omurga vidalarının ve diğer "platin"lerin gümüş kaplı olmayanlara göre çok daha güvenli olduğunu göstermektedir.

Nasıl Yardım Edebiliriz ? ozmecitoglu.com.tr İletişim Bilgileri
» Teslimat Şartları ve Teslimat Süresi » Banka Hesap Numaraları Adres: Özmecitoğlu Gümüş Galerisi
          Atatürk Cad. Eski Belediye Binası Karşısı No:9
          Merkez/Malatya
Tel : 0 422 323 93 43 / 326 40 70
GSM : 0 422 326 40 80
E-Posta : info@ozmecitoglu.com.tr
» İade şartları nelerdir? » Bizi Tanıyın
» Sipariş iptali » Üye ol
» Alışveriş Prosedürü » Müşteri Hizmetleri
Copyright © 1996 - 2021  ozmecitoglu.com.tr   Nazarweb E-Ticaret Yazılımı